FAIR PLAY 2000
Przedsiębiorstwo
"FAIR PLAY 2000"

medal
Zdobywca Złotego Medalu
"Eltarg 2002"

A A A

Baterie kondensatorów SN - BKWTx

Zastosowanie:

Bateria kondensatorów średniego napięcia typu BKWTx produkowana przez firmę Taurus-Technic Sp. z o.o.

Bateria kondensatorów BKWTx przeznaczona jest do kompensacji mocy biernej w sieciach rozdzielczych po stronie 6kV, 15kV, 20kV lub 30kV. Dzięki instalowaniu baterii w stacjach rozdzielczych, poprawiona zostaje praca układu elektroenergetycznego przez zwiększenie zdolności przepustowej urządzeń i zmniejszenie strat wytwarzania i przesyłu. Instalacja baterii powoduje także podwyższenie napięcia sieci do której jest przyłączona stabilizując tym samym zasilanie układu. Baterie kondensatorów, które instalowane są w stacjach rozdzielczych wykonuje się jako napowietrzne lub wnętrzowe. Baterie w wersji napowietrznej to urządzenia zabudowywane na konstrukcjach z profili stalowych. Coraz częściej wymagane jest aby konstrukcja ta dodatkowo była zabezpieczona poprzez ocynk ogniowy. Baterie wnętrzowe wykonuje się w wersji szafowej lub tak jak to jest w przypadku baterii napowietrznych z konstrukcji wsporczej na której ustawiana jest aparatura.

 

 

Budowa:

Bateria BKWTx zbudowana jest w oparciu o jednofazowe kondensatory połączone w podwójną gwiazdę. Najczęściej bateria składa się z kondensatorów z dwoma izolatorami, a rzadziej z kondensatorów z jednym punktem izolowanym. W połączeniu międzygwiazdowym zainstalowany jest przekładnik prądowy, który w połączeniu z wyłącznikiem w polu zasilającym baterię, tworzy zabezpieczenie od zwarć wewnętrznych i uszkodzeń baterii. Obwody wtórne przekładnika prądowego wyprowadzone są do skrzynki przyłączeniowej IP 65 zamontowanej na konstrukcji baterii. Bateria standardowo wyposażona jest w dwa przekładniki napięciowe w układzie V pracujące jako układ szybkiego rozładowania baterii. Ze względu na instalowanie kondensatorów z rezystorami wewnętrznymi, które pozwalają na samoistne rozładowanie baterii można zrezygnować z tych przekładników, jednak jest to rozwiązanie rzadko stosowane.

 

Schemat baterii kondensatorów średniego napięcia typu BKWTx produkowana przez firmę Taurus-Technic Sp. z o.o.

 

Podstawowe dane techniczne:

 

Moc znamionowa:

150 ... 10 000kvar (lub inna)

Napięcie znamionowe:

6, 15, 20, 30kV (lub inne)

Częstotliwość znamionowa:

50 lub 60Hz

Klasa temperaturowa:

-40°C/D

Dopuszczalne napięcie robocze:

1,10UN 12h/doba; 1,15UN 0,5h/doba; 1,20UN 5min; 1,3UN 1min;

Dopuszczalny ciągły prąd roboczy:

1,30IN

Dopuszczalne krótkotrwałe przeciążenia prądowe (0,5 okresu):

100IN

Straty mocy czynnej kondensatorów:

<0,2W/kvar (zależy od rodzaju zastosowanych kondensatorów)

Rozładowanie baterii:

max 300sek. do napięcia 50V

 

 

Przykładowe realizacje baterii BKWTx:

 

Bateria kondensatorów średniego napięcia typu BKWTx produkowana przez firmę Taurus-Technic Sp. z o.o. Bateria kondensatorów średniego napięcia typu BKWTx produkowana przez firmę Taurus-Technic Sp. z o.o.
Bateria kondensatorów średniego napięcia typu BKWTx produkowana przez firmę Taurus-Technic Sp. z o.o. Bateria kondensatorów średniego napięcia typu BKWTx produkowana przez firmę Taurus-Technic Sp. z o.o.
Bateria kondensatorów średniego napięcia typu BKWTx produkowana przez firmę Taurus-Technic Sp. z o.o. Bateria kondensatorów średniego napięcia typu BKWTx produkowana przez firmę Taurus-Technic Sp. z o.o.
Bateria kondensatorów średniego napięcia typu BKWTx w wersji X-Wind produkowana przez firmę Taurus-Technic Sp. z o.o. Bateria kondensatorów średniego napięcia typu BKWTx w wersji X-Wind produkowana przez firmę Taurus-Technic Sp. z o.o.

 

 

Konstrukcja baterii BKWTx:

 

Taurus-Technic opracował dwa podstawowe rozwiązania konstrukcyjne dla baterii napowietrznych lub wnętrzowych wykonanych z profili stalowych oraz wersję szafową wykonywaną na życzenie. W zależności od ilości miejsca na stanowisku baterii lub wielkości pomieszczenia, w którym ma zostać zainstalowana bateria kondensatorów proponujemy następujące układy:

 

Układ poziomy

Układ ten jest najczęściej stosowanym rozwiązaniem. Klient otrzymuje kompletne urządzenie, które musi jedynie ustawić w miejscu docelowym i podłączyć przewody zasilające. Bateria została tak zaprojektowana aby maksymalnie uprościć montaż jej na stanowisku. Do posadowienia baterii nadają się zarówno płyty betonowe jak i słupki, na których zamontowane były stare baterie kondensatorów. Taurus-Technic opracował sposób poziomowania baterii tak by wyeliminować problem nierówności podłoża i innych problemów powstających podczas montażu.

 

Układ pionowy

Układ ten jest stosowany wszędzie tam gdzie należy zainstalować baterię dużych mocy na małej powierzchni. Tego typu urządzenia instalowane są głównie na nowych stacjach rozdzielczych.

 

Wersja szafowa

Wykonywana na specjalne życzenie klienta. Istnieje możliwość zastosowania blokad, które uniemożliwią dostęp do przedziału z kondensatorami gdy te nie zostały rozładowane do napięcia bezpiecznego.

 

 

WAŻNE !!!

Ostateczny kształt baterii opracowywany zostaje w oparciu o przedstawiony projekt wstępny oraz uzgodnienia z Zamawiającym.

 

Warianty konstrukcyjne baterii kondensatorów średniego napięcia typu BKWTx produkowanych przez firmę Taurus-Technic Sp. z o.o.

Zapraszamy do współpracy projektantów oraz firmy zajmujące się budową i modernizacją stacji elektroenergetycznych oraz farm wiatrowych.

 

Osoba kontaktowa:

Maciej Reiwer
tel. +48 52 / 320 33 34
m.reiwer@taurus-technic.com.pl